DONÖR BAŞVURUKEMİK İLİĞİ DONÖRLERE ÖNEMLİ BİLGİLER

* Gönüllü donör olarak kaydolman için, 18-45 yaş arası, Kıbrısta ikamet eden ve bulaşıcı hastalıklar, habisler yada kalp hastalıkları gibi ciddi tıbbi hastalıklarla yakalanmamış olman lazım.

* Gönüllü donör olarak kaydolman, tamamen gönüllü ve hamiyet hareketinin olduğu için fikrini değiştirebilme hakkına sahipsin. Kendini sildirmek istemen durumunda hariç arşivde 60 yaşına kadar kayıtlı kalıyorsun.

* Hiçkimse seni nakledilecek organ vermek zorunda bırakamaz, fakat kaydolmadan önce, doğru bilgi alıp bunu çok ciddi düşünmelisin çünkü donör bir anda fikrini değiştirirse, hastaya da ailesine de büyük psikolojik travma yaşamasına neden olur.

* Gönüllü donör olarak, ırkını, uyruğu ve dinini düşünmeden dunyadaki herhangi hastaya kemik iliğini vermeye kabul etmen lazım. Hastanın birinci derece akrabası değilsen, (anne, baba, kardeş) tek bir hastaya arşivde kaydolamazsın.

* Nakledilecek organ verecek kişinin, organ nakliliğinden doğacak yan etkileri, yok denilecek kadar azdır. Herhangi ciddi komplikasyonlardan kaçınma amacıyla her donör, nakledilecek organ bağışlamadan önce, ayrıntılı tıbbi kontrolundan geçer.

* Bağışın gerçekleştirildiği sırasında ve sonrasında, hem donörün hem de hastanın kimliği saklı tutulur. Hiç bir donör, bu hareketine ne ücret alır ne de bu süreçten malı yükü olur. Bu bağışın tek kazancı, donörün başka bir toplumdaşına hayat vermesine, pahabiçilemez ahlak tatmınıdır.

DONÖR BAŞVURU FORMU

 CLOSE
CLOSE